روگام

از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
پرش به: ناوبری, جستجو
               آمپول روگام

آمپول روگام انتی D از جنس IgG است و چنانچه به شخص دارای گروه منفی که با گلبولهای ارهاش مثبت تحریک شده است تزریق شود باعث پوشش انتی ژنهای Rho یا D شده و کمپلکس ترکیبی ان ها باعث ارسال پیام های مهاری از طریق سلولهای T سرکوب کننده می شود و در نتیجه از ساخت انتی D به صورت فعال و بوجود امدن سلولهای خاطره مصون شناختی ( Memory cells) به صورت فعال جلوگیری می کند.

با تزریق 20 میکروگرم روگام می توان از ایمونیزاسیون 1 سی سی خون فشرده یا 2 سی سی خون کامل ارهاش مثبت جلوگیری کرد. هر امپول 300 میکروگرمی قادر است از ایمونیزاسیون 15 سی سی خون فشرده و یا 30 سی سی خون کامل ارهاش مثبت جلوگیری کند.

کلیه مادران با گروه منفی که نوزادی با فنوتیپ ارهاش مثبت یا Du به دنیا می اورند باید در عرض کمتر از 72 ساعت یک امپول روگام به صورت تزریق داخل ماهیچه ای دریافت دارند. احتمال وارد شدن خون جنینی از طریق جفت به مادر در سه ماهه سوم حاملگی افزایش می یابد و 2 تا 3 درصد از مادران ارهاش منفی در خطر حساس شدن با انتی ژنهای ارهاش در سه ماهه سوم هستند. تذکر این نکته ضروری است که چنانچه مادری نسبت به انتی ژن ارهاش حساس شود تزریق روگام دیگر دارای اثرات محافظت کننده نخواهد بود. توصیه می شود برای جلوگیری از حساس شدن مادر به شرطی که پدر دارای گروه مثبت باشد یک امپول روگام در بین هفته های 28 تا 29 حاملگی به مادر نیز تزریق شود. بنابراین هر خانم ارهاش منفی که شوهرش دارای گروه ارهاش مثبت است باید یک امپول روگام در هفته 28 حاملگی و یک امپول دیگر تا72 ساعت پس از زایمان به شرطی که نوزاد دارای گروه مثبت و یا Du باشد دریافت دارد.

ناسازگاری در سیستم ABO بین مادر و جنین تا حدود زیادی اثرات محافظت کننده در برابر حساس شدن ارهاش دارد و گلبولهای وارد شده از جنین توسط انتی کرهای سیستم ABO در مادر قبل از تحریک ایمنی از بین می روند لیکن این حالت مطلق نبوده و امپول روگام بدون توجه به سیستم ABO باید تزریق شود. روگام یا انتی D تزریق شده به مادر دارای نیم عمری حدود 23 روز است و بعد از تزریق یک دوز کامل 300 میکروگرمی امکان دارد تا 6 ماه انتی D در سرم مادر قابل تشخیص باشد. انتی ژن ارهاش در 4 هفتگی حاملگی روی گلبولهای قرمز جنین بیان می شوند. با توجه به این مطلب تمام خانم های دارای گروه منفی که حتی در اوایل حاملگی مبتلا به سقط شوند به شرطی که شوهر آنها دارای گروه مثبت باشد باید رو گام دریافت دارند. چنانچه سقط جنین در کمتر از 13 هفتگی حاملگی صورت گیرد یک دوز کوچک روگام که حاوی 50 میکرو گرم است کافی بوده و چنانچه سقط در بیش از 13 هفتگی حاملگی صورت گیرد باید یک دوز کامل تزریق شود.

حاملگی های خارج از رحم که غالبا در لوله های رحمی اتفاق می افتد در ماه های اول منجر به پارگی لوله و لزوم عمل جراحی می گردد در این حالت اگر شوهر دارای Rh مثبت باشد باید امپول روگام تزریق شود.

مادرانی که دارای فنوتیپ Du بوده و نوزاد انها ارهاش مثبت است احتیاجی به تزریق امپول روگام ندارند. قبل از تزریق روگام به مادر معمولا تقاضای ازمایش کومبس غیر مستقیم از نظر وجود انتی ارهاش می شود. مثبت شدن این تست در مادرانی که در هفته 28 حاملگی روگام دریافت داشته اند مانعی برای تزریق روگام در بعد از زایمان نیست.

در مادرانی که کاندیدای تزریق امپول روگام هستند اگر جواب تست کومبس غیر مستقیم مشکوک یا ضعیف باشد توصیه می شود که امپول روگام تزریق شود. چنانچه بعد از زایمان به نحوی تا 72 ساعت پس از زایمان روگام تزریق نشده باشد و از 72 ساعت گذشته باشد باز بهتر است که به مادر امپول روگام تزریق شود.

گفتنی است که تزریق یک امپول روگام در هفته 28 حاملگی ممکن است تیتر تست کومبس غیر مستقیم را تا 4/1 بعد از زایمان مثبت کند.


پس به طور خلاصه؛

زمان مناسب براي تزريق آمپول روگام:

بين هفته هاي 32-28 بارداري

تا 72 ساعت بعد از زايمان


موارد تزريق آمپول روگام:

به دنبال زايمان طبيعي و سزارين

به دنبال سقط جنين و کورتاژ

حاملگي خارج از رحم

بچه خوره (مول)

لکه بيني يا خونريزي در طول حاملگي

به هنگام تزريق خون و فرآورده هاي آن


عوارض ناسازگاري براي جنين:

کم خوني جنين و در نتيجه مرگ جنين، آسيب مغزي، عقب ماندگي ذهني


منبع:

Harrison's Principles of Internal Medicine, 18th Edition Textbook

اصول و روشهای ازمایشگاهی در بانک خون- دکتر حبیب اله گل افشان


[ویرایش] گردآورنده:مهدی احمدی

مكانيسم‌ اثر: اين‌ فرآورده‌ حاوي‌ IgG ضد Rho(D)است‌ و در افراد Rh-، با مهار پاسخ‌ايمني‌ نسبت‌ به‌ گلبول‌هاي‌ قرمز Rh+، ازايجاد حساسيت‌ نسبت‌ به‌ فاكتور Rho(D)جلوگيري‌ مي‌كند. در افراد Rh- و حساس‌نشده‌اي‌ كه‌ خون‌ Rh+ به‌ بدن‌ آنها واردمي‌شود اين‌ فرآورده‌ بطور موثر واكنش‌ايمني‌ را كاهش‌ مي‌دهد.


موارد منع‌ مصرف‌: 1 ـ براي‌ افرادي‌ كه‌ سابقه‌ واكنشهاي‌ آنافيلاكتيك‌ ياواكنشهاي‌ شديد سيستميك‌ نسبت‌ به‌گلوبولين‌هاي‌ انساني‌ دارند، Anti-D نبايدمصرف‌ شود.

2 ـ براي‌ نوزادان‌ بعد از تولد، افراد Rh+،افراد Rh-كه‌ قبلا نسبت‌ به‌ فاكتور Rhحساس‌ شده‌اند، نبايد تجويز شود.


هشدارها: 1 ـ اين‌ دارو بايد عضلاني‌ وترجيحŠ در عضله‌ دلتوئيد يا ران‌ تزريق‌شود.

عوارض‌ جانبي‌: ناراحتي‌ در محل‌ تزريق‌،تب‌، درد عضلاني‌ و خواب‌آلودگي‌ ازعوارض‌ جانبي‌ اين‌ دارو مي‌باشد.

تداخل‌هاي‌ دارويي‌: بدليل‌ وجود سايرايمنوگلوبولين‌ها همراه‌ Anti-D، تا 3 ماه‌ بعداز تزريق‌، از انجام‌ واكسيناسيون‌ مادرخودداري‌ شود.

نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ قبل‌ از تجويز وبلافاصله‌ بعد از زايمان‌، آزمايش‌ تعيين‌گروه‌ خوني‌ نوزاد (ABO, Rh)و آزمايش‌مستقيم‌ آنتي‌گلوبولين‌ را بايد انجام‌ داد.

2 ـ در صورت‌ لزوم‌، در زايمانها، سقطجنين‌ يا انتقال‌ خون‌، بايد طي‌ 72 ساعت‌فرآورده‌ را تزريق‌ نمود.

3 ـ اگر قبل‌ از زايمان‌ Anti-D تزريق‌ شده‌باشد، لازم‌ است‌ كه‌ مادر يك‌ مقدار مصرف‌ديگر بعد از زايمان‌ نوزاد Rh+دريافت‌ كند.چنانچه‌اين‌ فرآورده‌ در محدوده‌ 3 هفته‌قبل‌از زايمان‌ به‌مادر تزريق‌ شده‌باشد،بعداز زايمان‌ نيازي‌ به‌ تزريق‌ مجدد نيست‌،مگراينكه‌ مقدار خونريزي‌ جنيني‌-مادري‌بيش‌از 30 ميلي‌ليتر خون‌ كامل‌ باشد.

4 ـ اين‌ فرآورده‌ را بايد در دماي‌ 2-8 درجه‌سانتيگراد نگهداري‌ واز انجماد آن‌جلوگيري‌ كرد.

ویرایش:مسعود کلانتری

ابزارهای شخصی
گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
جعبه‌ابزار